Blog

Kategoria:

Słowenia na każdą porę roku

Kategorie:
Poradnik wakacyjny Wypoczynek Zwiedzanie
27-01-2017

Słowenia potwierdza, trafność znanego wszystkim określenia, że małe jest piękne. Położona nad morzem Adriatyckim i granicząca z Włochami i Austrią jest jednym z najbardziej górzystych krajów w Europie. Ponad 90% powierzchni Słowenii leży ponad 300 m n.p.m., a ponad połowę kraju stanowią lasy, co powoduje, że to również jedno z najbardziej zielonych państw na świecie. Takie informacje są wystarczające, aby zainteresować się Słowenią jako idealnym celem naszych wakacyjnych wojaży i nie ma tutaj znaczenia, czy chcemy wybrać się tam w zimie, czy w lecie.

 

Słowenia, to prężnie rozwijający się turystycznie kraj, który zapewni wiele atrakcji swoim gościom. Zwiedzanie Słowenii można połączyć z poznaniem bogatej i nadal pieczołowicie pielęgnowanej kultury kraju.

 

Wycieczkę po Słowenii możemy rozpocząć od zwiedzenia przepięknej stolicy kraju – Lublany. Jedną z największych atrakcji jest z pewnością zamek na wzgórzu. Właśnie z niego można podziwiać stolicę oraz wyjątkowy krajobraz, który tworzą pobliskie Alpy.  Kolejną turystyczną atrakcją jest słynny most ze smokami Zamajski Most. Oba brzegi Lublanicy (rzeki płynącej przez Lublanę) są wypełnione klimatycznymi kawiarenkami i restauracjami. W Lublanie zachwyci nas również piękny plac główny Prešeren, na którym stoi pomnik Franza Prešerena, znanego poety oraz bohatera narodowego.  Oprócz wspomnianych miejsc, atrakcyjne są również: gmach Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej oraz Plac Kongresowy. Jeśli chcielibyśmy odpocząć i uciec od zgiełku miasta, na pewno powinniśmy się udać do położonego obok centrum miasta, ogromnego parku Tivoli.

 

Ljubljana - smok pilnujący miasta 

 

Będąc w Słowenii nie możemy nie odwiedzić najpiękniejszego miasta jakim jest Piran. Miasteczko przypomina swoją architekturą Wenecję. Wąskie i romantyczne uliczki, dachy w kolorze ochry oraz średniowieczne mury obronne, które oddzielają miasteczko od reszty lądu, zrobią ogromne wrażenie na każdym turyście. Kolejnym atrakcyjnym punktem na mapie Słowenii jest mała portowa miejscowość Koper. Tubylcy polecają turystom spacer krętymi uliczkami, pyszne lody na Titov Trgu oraz odwiedzenie nadmorskiego bulwaru.

 

Piran - miasteczko na półwyspie

 

   

 Hotel Piran**** nad samym morzem >

 

Jeśli odwiedzamy alpejską część Słowenii, to na pewno powinniśmy pojechać do miejscowości Gorica. Miasto podzielone jest na dwie strefy: słoweńską oraz włoską. Podział nastąpił po II wojnie światowej. Architektura po stronie słoweńskiej oparta jest na modelu miasta socjalistycznego.

Dlaczego powinno zainteresować nas miasto, które teoretycznie ma zabudowę podobną do tej, którą znajdujemy w Polsce?

Dlatego, że właśnie tam możemy zobaczyć, że socjalistyczny plan zabudowy może nie wiązać się z wysokimi i często mało atrakcyjnymi budynkami. W Goricy znajdziemy niskie i ładne budynki i bardzo dużo zieleni. Jeśli jednak jesteśmy spragnieni zabytków i chcemy odkryć historię miasteczka, to na pewno musimy przekroczyć granicę i zobaczyć włoską część Goricy. Tam, oprócz zwiedzania starówki koniecznie należy odwiedzić znajdujący się na wzgórzu zamek, z którego można podziwiać wyjątkowy i zapierający dech w piersiach krajobraz Włoch oraz Słowenii. 

Jeśli wybraliśmy się do Goricy to kolejnymi punktem na naszej trasie powinny być wzgórze Konstanjevica, na którym znajduje się klasztor franciszkański oraz Święta Góra, na której oprócz klasztoru znajduje się punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie można z niego podziwiać Wenecję, Istrie a także Triglav - najwyższy szczyt Słowenii.

 

Cejlje to kolejna miejscowość, którą powinniśmy włączyć do planu naszej wycieczki po Słowenii. W XV wieku była to siedziba rodu książęcego. Miasto otoczone murami obronnymi. może poszczycić się małą i zabytkową starówką, wąskimi i romantycznymi uliczkami oraz dużą promenadą, która znajduje się nad brzegiem rzeki Savinji.

Nad brzegiem rzeki Savinji znajduje się również znana miejscowość uzdrowiskowa Lasko, którą można odwiedzić, jeśli chcemy skorzystać z profesjonalnego SPA lub mamy ochotę na spędzenie dnia na zabawie w bogato wyposażonym aquaparku.

Dla turystów, chcących odwiedzić Słowenię ze względu na jej bogatą historię, na pewno dużą atrakcją będzie miasto Velenje, w którym znajduje się jedyny w Słowenii pomnik Josipa Broza – Tito, przywódcy Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii.

 

Kolejnymi interesującymi miejscami w Słowenii są przełęcz Predel, z której można podziwiać Alpy Julijskie oraz Jaskinia Postojna. W okolicy przełęczy znajdują się pozostałości powojenne takie jak pomniki i fortece oraz twierdza kamienna z pomnikiem mającym formę piramidy. Natomiast wspomniana wcześniej jaskinia jest zaliczana do jednej z największych na świecie. Ma ponad. 20 km sal oraz podziemnych korytarzyków. Niewątpliwą atrakcją jest to, że 4 pierwsze korytarze pokonuje się wagonikami elektrycznymi. Turyści którzy zdecydują się na zwiedzanie jaskini będą mogli podziwiać zwisające z sufitów stalaktyty oraz wyjątkowych rozmiarów stalagmity. Główną atrakcją tego zjawiskowego miejsca jest bezoka salamandra, która znajduje się w specjalnym akwarium w skalnym basenie. Salamandra jest jedynym mieszkańcem jaskini i wzbudza ogromne zainteresowanie turystów.

 

Jaskinia Postojna

 

   

Hotel Eco Park Bohinj**** >

 

   

Hotel Kompas**** nad Jeziorem Bled >

 

Oprócz zwiedzania Słowenia kusi również niesamowitym wybrzeżem oraz pięknymi plażami. Linia brzegowa ma 46 kilometrów, a przybrzeżne miasta kuszą ekskluzywnymi hotelami oraz atrakcjami dla miłośników sportów wodnych. Najpopularniejszym kurortem jest Portoroż, który często nazywany jest słoweńskim Monako. Jednak najpiękniejszą plażą może poszczycić się miasteczko Fiesa.

 

Praktyczne informacje:  

Temperatura

Na plażę w Słowenii można się wybrać już w połowie maja, gdy temperatura wody przekracza 20º C. Temperatura powietrza od maja do września wynosi powyżej 25ºC.

Jeśli chodzi o środkową i północną część Słowenii, to w miesiącach od maja do września temperatura wynosi ponad 20ºc.

 

Waluta

Obowiązującą walutą w Słowenii jest euro. Turyści mają możliwość wymienić waluty obce w bankach, kantorach oraz niektórych hotelach i supermarketach.

 

Transport publiczny

Transport publiczny w Słowenii jest bardzo dobrze zorganizowany. Planując wycieczki po Słowenii należy jednak uwzględnić to, że większość pociągów i autobusów kursuje tylko w dni robocze, natomiast połączeń w weekendy i święta jest bardzo mało.

Wypoczynek w Słowenii - propozycje LOT Travel

Hotel Piran**** nad samym morzem >

Hotel Eco Park Bohinj**** >

Hotel Kompas**** nad Jeziorem Bled >