Blog

Kategoria:

Izrael - ciepło już w lutym

Kategorie:
Poradnik wakacyjny Wypoczynek Zwiedzanie
15-02-2017

Luty w Polsce zawsze kojarzy się z zimową szarugą i chłodami. Może właśnie wtedy warto pojechać gdzieś, gdzie jest ciepło i oderwać się od depresyjnej pogody? Nie musi to być wcale daleka i egzotyczna podróż! Proponujemy IZRAEL 

 

Zima w Izraelu jest bardzo przyjemna, a brak upałów zachęca do zwiedzania. W tym okresie temperatura w kosmopolitycznym Tel Awiwie nie przekracza 18-19°C, w okolicach Morza Czerwonego  nie spada poniżej 20 °C, a w najsłoneczniejszym kurorcie - Ejlacie - dochodzi nawet do 27°C.

 

Co warto zobaczyć?

 

Tel Awiw

 

Ta stosunkowo młoda, nowoczesna metropolia, słusznie nazywana Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu, jest głównym ośrodkiem finansowym, centrum biznesu i kulturalną stolicą Izraela. Słynie z szerokich, piaszczystych plaż, modernistycznej architektury i jednego z najstarszych portów morskich na świecie. To bardzo dynamiczne i bardzo otwarte miasto warto odwiedzić, by pospacerować wąskimi uliczkami, zajrzeć do licznych knajpek, odwiedzić muzea lub po prostu pooddychać morską bryzą.

 

Zwiedzanie Tel Awiwu trzeba koniecznie zacząć od starożytnej Jaffy. To właśnie tutaj znajduje się słynny port, z którego według Biblii w swoją podróż miał wypłynąć Jonasz. To nie jedyna ciekawostka związana z tym miejscem. Za falochronem znajdują się poczerniałe skały, z których największą nazwano Andromeda. Według mitologii greckiej, księżniczka Andromeda została przykuta w ofierze morskiemu potworowi właśnie do tej skały, a uwolnić ją miał Perseusz. Port najlepiej odwiedzić o zmierzchu, by cieszyć się  niezapomnianymi widokami podczas zachodu słońca. Za to w dzień obowiązkowo należy zobaczyć wzniesiony w 1812 roku Meczet Mahmudiego, sąsiadującą z nim fontannę oraz wieżę zegarową – jeden z symbolów Jaffy. By poznać prawdziwe miasto, warto również zahaczyć o pchli targ i odwiedzić Plac Kedumin z licznymi kawiarenkami, restauracjami i galeriami sztuki.

 

Dla turystów szukających zapierających dech w piersiach widoków, na pewno dużą atrakcją będzie punkt widokowy w Parku Shar Ramses. Warto też wybrać się do Muzeum Starożytności, z którego można podziwiać całą Jaffę, lub wjechać na  szczyt wieżowca wchodzącego w skład Azrieli Center.

 

Tel Awiw to również wyjątkowe miejsce dla osób interesujących się architekturą. W tym wyjątkowym mieście znajduje się wpisany na listę zabytków UNESCO kompleks prawie 5 tys. modernistycznych budynków wzniesionych w stylu Bauhaus. Większość z nich pomalowanych jest na biało, dlatego Tel Awiw często nazywany jest „białym miastem”.    

Hotele w Tel Awiwie >

 

Jerozolima

 

To ważny nie tylko dla katolików ośrodek religijny. Stare Miasto Jerozolimy dzieli się bowiem na kilka dzielnic: muzułmańską, chrześcijańską, ormiańską i żydowską. To barwne i zupełnie niezwykłe miasto.  Wąskie uliczki zachęcają do zwiedzenia i najzwyklejszego w świecie zgubienia się. W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się około 40 miejsc uważanych za święte, z których najważniejsza jest Bazylika Grobu Pańskiego. Dzielnica Muzułmańska to labirynt gęsto zaludnionych uliczek, gdzie poczuć można prawdziwy klimat Bliskiego Wschodu. Przez środek dzielnicy przebiega Droga Krzyżowa, a góruje nad nią Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale i meczetem Al-Aksa. W Dzielnicy Żydowskiej trzeba oczywiście odwiedzić Ścianę Płaczu. Dzielnica Ormiańska jest najbardziej odizolowana od całego miasta, pełna kościołów i klasztorów.

 

Niezapomniany widok Jerozolimy można podziwiać z Góry Oliwnej, najlepiej wieczorem, kiedy miasto jest przepięknie oświetlone.

Hotele w Jerozolimie >

 

Ejlat 

 

Ejlat to miasto położne w oazie, wśród pustynnych dolin, u wybrzeży Morza Czerwonego. Przez długie lata było to małe miasteczko portowe, natomiast dzisiaj, dzięki klimatowi (Ejlat jest miastem o największej ilości słonecznych dni w Izraelu) oraz pięknym plażom, jest tętniącym życiem kurortem turystycznym, który oferuje wiele atrakcji.

 

Ejlat to idealne miejsce do nurkowania. Oprócz przyciągających mnogością kolorów pięknych raf koralowych, znajduje się tutaj niezwykła Rafa Delfinów, gdzie na powierzchni około 10 000 m² i głębokości do 18 metrów w naturalnym środowisku żyje stado delfinów i lwów morskich. Tuż obok znajduje się Podwodne Obserwatorium i Park Morski, w którym schodzi się schodami 6 metrów pod powierzchnię wody, a także Międzynarodowe Centrum Obserwacji Ptaków w Ejlacie z wieloma punktami obserwacyjnymi dla ornitologów..

Odwiedzając Ejlat warto wybrać się do pobliskiego Parku Narodowego Doliny Timna. W starożytności znajdowały się tutaj kopalnie miedzi. Ten pustynny obszar jest popularnym miejscem wycieczek pieszych, przejażdżek wielbłądami i jeepami.

Hotele w Ejlacie >

 

Jeśli szukasz zorganizowanej wycieczki i wolisz pojechać w grupie, to polecamy wycieczki do Izraela z oferty sprawdzonych biur podróży >

 

Dla bardzo wymagających podróżników mamy też 5 Podróży szytych na miarę z unikalnym programem >

W okresie wiosennym szczególnie polecamy: